Novinky
25.04.2018
Jsme tu pro Vás i mezi svátky! Máme otevřeno: 28.4., 30.4. 5.7. a 7.5. Zavřeno bude o svátcích: 1.5. a 8.5.
více
archiv Online registrace pro zasílání ceníků na váš e-mail
CENOVÝ VÝVOJ KOMODITY
BURZA LME

U NÁS VÁM ZA ŠROT ZAPLATÍME JAK MÁME ANEB POZOR NA NEPOCTIVÉ SBĚRNY

Inspekce začala trestat sběrny za směnky, porušují zákaz vyplácet hotovost

Inspektoři životního prostředí se rozhodli trestat provozovatele sběren kovového odpadu, kteří vymysleli fintu, jak svým zákazníkům vyplácet za šrot peníze na ruku, přestože to zákon zakazuje. Sběrny vypisují směnky, které mohou obratem proplatit.

„Považujeme to za obcházení zákona o odpadech,“ říká vedoucí odboru odpadového hospodářství České inspekce životního prostředí Lukáš Kůs.

Fintu inspektoři odhalili 11. března při rozsáhlých kontrolách na Mostecku, kde pořídili fotodokumentaci směnek. Inspekce se pak radila s právníky, co s tím. Záležitost konzultovala i s odborníky z ministerstva životního prostředí.

„Musíme to pořádně rozklíčovat a posuzovat případy jednotlivě, je to nová věc,“ uvažoval Kůs.

Existují totiž různé typy směnek, které se liší podle toho, kdo je má komu vyplácet a kdy. V první řadě se inspekce zaměřila na takzvané vistasměnky.

„To je směnka, která je splatná takzvaně na viděnou, tedy při předložení. To znamená, že k proplacení může dojít hned, splatná je v podstatě ještě v kanceláři sběrny,“ popsal Kůs. Podle něj je to jasné porušení zákona.

Potíže čekají první sběrnu

„Jedné sběrně jsme už poslali protokol o kontrolním zjištění,“ sdělil Kůs. Majitel sběrny bude mít 15 dní na případné námitky, pak inspekce životního prostředí zahájí správní řízení, na jehož konci může být až milionová pokuta.

To samé podle Kůse čeká i ostatní sběrny, které inspektoři přistihli při používání vistasměnek. Proto inspektory na úterní poradě vyzval, aby mu takové případy hlásili. A už se zjistilo, že vistasměnky jsou rozšířenější, než se původně zdálo. Kromě Mostecka a středních Čech se objevily i v dalších českých regionech, třeba i v Moravskoslezském kraji.

Kůs ale upozornil, že správní řízení může dopadnout i na sběrny, které používají jiný typ směnek. O tom se ale inspekce teprve poradí.

Zákaz vyplácet peníze v hotovosti upravuje vyhláška, která začala platit 1. března. Ministerstvo životního prostředí si od ní slibuje, že ubudou krádeže kovů. Vyhláška ale stanoví pouze to, že sběrna nesmí nikomu vyplácet peníze v hotovosti. Jakým způsobem má platit, však neříká. Ministerstvo jen vydalo doporučení, aby sběrny posílaly peníze za kovový odpad z účtu na účet nebo složenkou.

Ministerstvo mezitím vypracovalo také novelu zákona o odpadech, kde už bude výplata peněz z účtu na účet nebo složenkou přímo nařízená. Schválení novely je ale složitější a mluvčí resortu Petra Roubíčková předpokládá, že platit by mohla od konce léta.

Zákon a sběrny

Od 1. března platí vyhláška, která zakazuje vyplácet lidem za kovový odpad hotovost. Nestanoví ale, jak mají sběrny postupovat, ministerstvo životního prostředí jen doporučilo, aby se platby prováděly z účtu na účet nebo složenkou.

Některé sběrny zákaz obešly, vypisují směnky, které mohou sběračům kovů okamžitě proplatit.

Inspekce životního prostředí to odhalila při rozsáhlých kontrolách 11. března, teď se po poradě s právníky rozhodla, že takové obcházení zákona nebude tolerovat a sběrny bude trestat. Ve správním řízení jim hrozí pokuta až milion korun.

ZDROJ: IDNES - klikni pro přechod